Malaizija.info
  • Pagrindinis
  • Apie Malaiziją
  • Paslaugos
  • Blog’as
  • Miestų gidai
  • Kontaktai

Instagram

Visos teisės apsaugotos © 2025 „Malaizija.info". Kopijuoti, platinti svetainės turinį be autorių sutikimo draudžiama.
Šventės

Kinų Naujųjų Metų tradicijos

by Rita 2024-02-10
written by Rita

Malaizijos kinai yra antra pagal dydį etninė grupė Malaizijoje ir sudaro apie 23 šalies gyventojų. Daugiausia tai XIX amžiaus kinų imigrantų palikuonys, garsėjantys savo darbštumu ir verslumu. Išskiriami trys pogrupiai, kalbantys skirtingu kinų kalbos dialektu: Hokkien, kurie daugiausia gyvena šiaurinėje Penango saloje; kantoniečiai, daugiausia gyvenantys sostinėje Kvala Lumpūre; ir mandarinų kalba kalbanti grupė, daugiausia gyvenanti pietinėje Džohoro valstijoje. Borneo saloje Saravako valstijoje 25 procentus sudaro tarmių grupių derinys, įskaitant Foochow, Hakka, Hokkien, Teochew, Hainanese ir Puxian Min, o Sabah valstijoje kinų populiacija sumažėjo iki maždaug 10 procentų, kurie daugiausia kalba hakka kalba.

Taip pat reikėtų paminėti, kad dauguma pirmųjų kinų, atvykusių į Singapūrą, Penango salą ir Malakos miestą, vedė vietines malajų moteris, ir ši sąjunga sukūrė „sąsiaurio kinų“ bendruomenę. Vietine kalba dar vadinami Peranakan (malajų kalba čia gimusi) arba Baba - Nyonya (Nyonya – vyrai buvo vadinami babomis, moterys – nyonyomis) prisitaikė prie vietinių sąlygų ir sukūrė unikalią savo eklektišką kultūrą.

Kiekvienais metais svarbiausia  Malaizijos kinams yra kinų Naujųjų metų šventė. Šiais metais žaliojo drakono metai švenčiami vasario 10-11 dienomis. Oficialiai kalendoriuje žymimi tik du laisvadieniai, tačiau tai vienintelė metuose šventė, kuomet kinai leidžia sau pailsėti ir uždaro savo verslus, praleidžia daug laiko su šeimos nariais arba keliauja. Tad paprastai švenčiama iki 15 dienų, tačiau pirmos trys dienos yra svarbiausios. Šventės metu dauguma kinų dėvi tradicinius drabužius (tradiciniai moterų drabužiai yra žinomi kaip cheongsam (旗袍), o vaikinai dėvi samfu (唐装) arba tiesiog naujus rūbus.  Šeimininkės kruopščiai išvalo namus, nes šventiniu laikotarpiu tvarkytis negalima - tikima, kad su šluota galima iššluoti sėkmę.  Dar viena labai svarbi tradicija -  raudonasis vokelis su pinigais (ang pao), kuris dovanojamas nesusituokusiems. Kitos Malaizijos etninės grupės taip pat perėmė šią kinų kultūrą, tačiau dalina kitokių spalvų „ang pao“,  tarkime per  Hari Raya (Ramadano pabaigą) malajai dovanoja žalius vokelius.  „Yee Sang“ – daržovių mišinio patiekalas, valgomas su lazdelėmis išmetant maisto gabalėlius į orą, kad atneštų sėkmę, taip pat  pakabinami „duilian“ - ritinėliai su garsiomis eilėmis simbolizuojantys kinų poeziją.  Mieste beveik visą mėnesį yra girdimas būgnų gausmas, kuris kviečia sudalyvauti liūtų ir drakonų šokiuose bei fejerverkai, kurie daugiau šaudomi ne į orą, bet kaip petardos palei žemę: kuo daugiau triukšmo, tuo greičiau piktosios dvasios išsilakstys ir sėkmė aplankys.  

Ar geras laikas atvykti į Malaiziją šių švenčių metu?  Ir taip, ir ne. Visada smagu sudalyvauti kitų kultūrų šventėse (miestas, šventyklos paskęsta žibintų šviesoje), pažinti jų tradicijas, tačiau taip pat reikėtų įvertinti, kad tokių svarbių švenčių metu pabrangsta transportas ir nakvynės, tampa sudėtinga keliauti dėl didelių spūsčių keliuose bei neįprastos apkrovos oro uostuose (būtina atvykti 3-4 valandas  prieš skrydį). Pirmosiomis švenčių dienomis uždaromos parduotuvės, nedirba kinų restoranai. Tad jei suplanavote kelionę per Kinų Naujuosius metus, bent jau pirmąsias tris dienas geriausia praleisti sėsliai ir niekur nekeliauti šalies viduje.

2024-02-10 0 Komentaras
0 Facebook
Kas skanesnio?

Bak kut teh – autentiškas patiekalas

by Rita 2023-10-25
written by Rita
Šį mėnesį pristatau “Bak kut teh” (tariamas bak ku tė) patiekalą, kurio tiesioginis vertimas skambėtų vėlgi keistokai – “kiaulienos kaulų arbata”. Nors istoriniuose šaltiniuose minima, kad šis Malaizijoje ir Singapūre mėgstamas patiekalas atkeliavo iš Kinijos Fudžiano provincijos maždaug XIX amžiuje, tačiau dėl faktų kaip visada ginčijamasi. 
Kadangi pristatau Malaizijos virtuvę, tad aptarsiu, tik “kiaulienos kaulų arbatos” “Hakka” variantą plačiai žinomą visame Klang Slėnyje. Taip, šio patiekalo kitose Malaizijos vietose neparagausite, tad jei ieškosite įdomių nepatirtų skonių, ‘bak kut teh” reikėtų valgyti tikrai ne žymiausiuose Kvala Lumpūro prekybos centruose įsikūrusiuose restoranuose, o pavažiuoti tolėliau, kad ir iki Puchong (tai kinų rajonas nutolęs apie 24 km nuo miesto centro). 
Taigi, kodėl šis patiekalas turi tokį keistą pavadinimą? Galbūt todėl, kad kiauliena verdama vaistinių žolelių, savo spalva primenančių juodą arbatą, bet sunkiai apibūdinamu nuostabiu  aromatu, mišinyje. Anksčiau tokius mišinius šeimininkės įsigydavo taip vadinamose kinų “medicininėse parduotuvėse” ir jų sudėtis maždaug būdavo tokia: džiovintas daugiažiedės baltašaknės šakniastiebis, skambalėlio šaknis, juodosios datulės, anyžius, ožerškio uogos, kininės rusmenės šaknis, pankolio sėklos, smikmyko šaknis. Dabar beveik kiekvienoje maisto parduotuvėje galima įsigyti skirtingus “Bak kut teh” patiekalui skirtus mišinius, kuriuos taip pat paįvairina kininio skudučio šaknis, valgomasis dantenis (kitaip shiitake grybai), tofu odelės ir kiti ingredientai.  Na o burnoje tirpstanti mėsa taip pat gali būti gana įvairi: nuo įprastų kiaulės lašinukų, šonkauliukų ar liesos mėsytės iki žarnų, kepenų, inkstų ar skrandžio. Tradiciškai patiekale turėtų būti kiauliena, tačiau jos nevalgantiems dėl religinių ar kitų priežasčių galima paragauti ir vištienos “bak kut teh”, tačiau tai jau nebus ilgaamžes  tradicijas puoselėjančio patiekalo skonis. 
Užsisakant “kiaulienos kaulų arbatos” būtinai paragaukite ir youtiao (tariama ju tsiau). Tai mielinės tešlos aliejuje gruzdintos lazdelės, kurias galima mirkyti į “bak kut teh” sultinį ir patirti kažką panašaus į mums gerai žinomo čebureko skonį. Youtiao Malaizijoje yra dažnas pusryčių maistas valgomas kartu su ryžių koše arba kario padažu. 
Kadangi “bak kut teh” yra gan riebus patiekalas, tad reikėtų ir garintų bei austrių padažu pagardintu salotų lapų ar kitų daržovių, virtų ryžių ir būtinai užsisakyti chrizantemų ar jazminų arbatos. Vietiniai pataria gerti daug arbatos, nes ji skrandyje padeda “”nuplauti” patiekalo riebumą. 
Taip pat nuotraukose pamatysite ir pagardus: čili pipirus, smulkintus česnakus ir sojos padažą, kuriuos galima sumaišyti į vientisą pagardą arba pagardinti patiekalą atskirais ingridientais. 
Skanaus! Tikiuosi, kad  šis pristatymas buvo įdomus ne tik patiekalo aprašymu, bet ir susipažinti su kai kurių egzotiškai skambančių vaistinių augalų pavadinimais, kuriuos į lietuvių kalbą man padėjo išversti botanikas Almantas Kulbis.
2023-10-25 0 Komentaras
0 Facebook
Lankytinos vietos

Kinabalu kalnas – kopimo eiga (III dalis)

by Rita 2024-11-14
written by Rita

Šioje dalyje pasidalinsiu 2D1N paketo pirkto tiesiai iš Kinabalu parko puslapio kopimo eiga. 

REGISTRACIJA IR KOPIMO PRADŽIA

Prieš atvykstant į Kinabalu parko būstinę, jūs kirsite vartus, kur reikia susimokėti 50 RM  (~11 Eur) parko mokestį. Ten galite palikti savo nuomotą automobilį (kaip atvykti į parką skaitykite čia), taip pat dar keletą aikštelių yra šiek tiek žemiau palei kelią.  Tuomet laukia registracija. Biuro darbuotojai patikrins jūsų duomenis ir paskirs jums gidą arba jei keliaujate su agentūra – gidas jau lydės jus iš viešbučio.  Sumokėjus 10 RM  (~2 EUR) pavėžėjimo mokestį,  išlipate prie Kinabalu kalno vartų “Timpohon”,  išklausote instruktažo ir po truputį pradedate  4-6 valandų kopimą, priklausomai nuo jūsų fizinio pasirengimo.  Pertraukėlės yra daromos gan trumpos, pakeliui tikrai yra tualetų, turėsite ilgesnę pietų pertrauką.  Takas vingiuoja stačiais medžių šaknimis apipintais  laiptais į samanotą slenkančių debesų ir orchidėjomis apaugusių medžių pasaulį, kuriame gausu ąsočių ir rododendrų. Iš ties, kylant vis aukščiau, darosi vis gražiau, keičiasi augmenija. Iki pasieksite 3230 m aukštyje esančią nakvynės vietą, iš viso praeisite 6 pavėsines – poilsio stoteles.  Kylant vis aukštyn  –  oras vėsta. 

APGYVENDINIMAS

Iš viso yra  keturi nakvynių namai, tačiau patys populiariausi “Laban Rata” poilsio namai  bei “Panalaban” unisex hostelis. Jei perkate paketą iš parko puslapio, nakvosite hostelyje.  Poilsio namuose galima gauti keletą kambarių dviems asmenims su asmeniniu vonios kambariu, kaina tikrai gan aukšta, ir kiti kambariai yra 4-12 viečiai su dviaukštėmis lovomis.  Hostelis yra suskirstytas į didelius kambarius, kuriuose yra 10-15 viengulių lovų ir reikia dalintis vonios kambariu. Iš esmės keliais  tualetais, nes praustis beveik niekas neina į ledinį dušą. 

NAKVYNĖ IR MAITINIMAS

Vakarienė prasideda 16 val. (ankstoka) bufeto stiliaus ir  nesvarbu, kur gyvenate, bet visi susirenka  “Laban Rata” poilsio namų restorane. Atvykus anksčiau, ten galima pasišildyti ir išgerti gan brangios arbatos, teko sumokėti 24 RM (~ 5 Eur), buvo gan sunku išlaukti pusantos valandos nemokamų šiltų gėrimų.  Maistas tikrai gardus ir visiems jo pakanka. Mūsų viešnagės metu jau visai netoli nakvynės, pradėjo lyti, tad iš restorano galima stebėti kaip ant  Kinabalu kalno liūtys suformuoja gražius krioklius. Po vakarienės, laikas eiti miegoti. Kad ir kaip būtumėte pavargę, tai tikrai sunku padaryti, nes dar būna kad anksti, tačiau 1 val. nakties laukia pusryčiai, todėl poilsiui lieka ne tiek ir daug laiko. Beje, vandens tiek šalto, tiek šilto yra galimybė gauti prie namelių. Tad būtina papildyti gertuves prieš kopimą. 

ANTRA DIENA

2 val. ryto 110 žmonių (bent jau tą dieną) pajudam link kalno viršūnės. Užmigti sekėsi sunkiai, kadangi stipriai lijo ir nerimavome, ar leis tęsti kelionę, o taip pat buvo ir nelabai supratingų keliautojų, kurie ilgai dar “blūdinėjo” ir triukšmavo kambaryje (ausų kamštukai tirkai pravertė). Visi susirenka prie vartelių, kur yra aukščiausias Malaizijoje pašto postas ir laukiame, ar jie bus atverti. Valioooo! Leidimas duotas. Kadangi kopiame jau su šiltesniais rūbais, tenka šiek tiek ir paprakaituoti. Laiptai laiptai ir begalė laiptų iki pasiekiame registracijos punktą (čia paklausia, ar norėsime gauti įkopimo pažymėjimus, kurių kaina 10 RM ~ 2 Eur.). Nuo ten prasideda vientisa akmens plokštė, vietomis kopimui naudojamos virvės (nuo kurių peršlampa paprastos pirštinės). Kopti kaip ir nesunku, įkalnė, tačiau retesnis oras, reikia neskubėti, kad netektų stabdyti kelionės dėl aukštikalnių ligos. Gidas įdėmiai stebi jūsų elgseną. Taip pat tai vieta, kurioje NEGALIMA šūkauti ir garsiai kalbėti. Būtent čia vietiniai tiki, kad ilsisi mirusiųjų sielos. Iki šiol vykstant ekspedicijoms kalnų gidai atlieka aukojimo  ritualus siekdami nuraminti protėvių sielas dėl jų „trikdymo“ dvasių pasauliui ir ieškoti saugaus praėjimo.

Kopimo tikslas pasiekti viršūnę iki patekant saulei. Fotosesijomis ir saulėtekiu galite mėgautis apie 30-40 min. ir tuomet laukia kelionė žemyn. Ar reikia skubėti? Taip, kadangi jūsų dalis daiktų liko hostelyje (todėl galite pasiimti tik būtiniausius daiktus: pirštines, kepurę, lietpaltį, žibintuvėlį ir gertuvę) ir jūs turite atlaisvinti lovą iki 10.30. Taip pat iki to laiko galite gauti “pietus”, kurie realiai būtų pusryčiai. Taigi prie 3-4 val. kopimo į viršų (jei nespėjate į laiką, į viršūnę kopti  NEBELEIDŽIAMA), dar geras 5-6 val. leidžiatės žemyn, todėl tikrai pravartu likti nakvoti dar kalno papėdėje ar Kinabalu mieste, kad neskubėti į lėktuvą!

Tikslas pasiektas
Leidžiantis žemyn
Pasitinkant saulę
Liūčių formuojami kriokliai
Vakarienė

Nuo Kinabalu kalno žemyn...

pasitinkant saulę

Lietaus suformuoti kriokliai

Tikslas pasiektas

2024-11-14 0 Komentaras
0 Facebook
Lankytinos vietos

Kinabalu kalnas – prieš kopimą (II dalis)

by Rita 2024-10-10
written by Rita

Kopimo dieną jūs turite atvykti į Kinabalu parko biurą, ten užsiregistruoti, susimokėti už pavežėjimą iki vartų (kaina apie 2 Eur, tikrai verta taupyti savo jėgas) bei susipažinti su savo gidu. 

Rekomenduojama kuo mažiau neštis daiktų, kad kuprinės neviršytų 7 kg. Mano kuprinė svėrė 11 kg, iš visų daiktų aš nepanaudojau: rankų šildiklių,  mažo rankšluosčio nusiprausti duše (nes vanduo buvo tiesiog ledinis) bei nesuvalgiau kelių mažų snickers batonėlių. 

Ką turėti su savimi?

  • Papildomą mažą kuprinę antrai dienai (kad tilptų vanduo). Pagrindinę kuprinę paliksite stovyklavietėje. Nebent kopsite iškart su labai mažai daiktų. 
  • Vandens.  Kopimo metu turėjau 3 litrus vandens pūslę, tačiau visko neišgėriau. Stovyklavietėje antros dienos kopimui į Kinabalu viršūnę bus galimybė papildyti vandens atsargas (filtruotas vanduo). 
  • Jei keliaujate ne su agentūra, turite pasirūpinti savo pietumis (keliautojai su agentūra gauna ryžių, vištienos ir keletą gabaliukų daržovių). 
  • Energijos suteikiančių batonėlių, druskų tablečių, jei žinote, kad kamuoja mėšlungis. 
  • Žygių į kalnus  lazdas (jei neturite savo, galima išsinuomoti, kaina apie 8-10 Eur, bet ne visada parkas turi).
  • Žibintą (jo reikės antros dienos kopimui, kadangi kelionė prasidės dar sutemus).
  • Apsiausto nuo lietaus (plastikiniai pončai nuo lietaus netinka, jie greitai plyšta ir pasitaikius stipriai liūčiai, jūsų neišgelbės).
  • Pirmos dienos kopimui į kalną pakanka lengvų žygiui skirtų rūbų: gali būti šortai ar žygio kelnės, puikiai tinka ir sportinės tamprės,  trumpomis rankovėmis maikutė, bet žygių marškinėliai geriau, nes arčiau stovyklos staigiai atvėsta. 
  • Būtinai pasiimti komplektą persirengti stovyklavietėje. Liepos mėnesį ten buvo maždaug +12C temperatūros, jūs ateinate į stovyklavietę jau gerokai suprakaitavę ir staiga patenkate į vėjuotą,  šaltą orą, ledinį dušą (dažniausiai keliautojai “nusiprausia” drėgnomis servetėlėmis). Tad norint neperšalti, kuo greičiau atsikratykite drėgnais rūbais. Mano pirmos dienos vakaro ir antros dienos kopimo rūbų komplete buvo: pirmas sluoksnis – termo rūbai (Uniqlo), flysinis džemperis, kalnų  kelnės, pūkinė striukė (“Audimas”), pūkinė liemenė, kepurė, šiltų kojinių pora. Su visais šiais rūbais ir net kepure teko ir miegoti, nes nameliai nebuvo šildomi. 
  • Piršinės. Rekomenduojama įsigyti neperšlampamas pirštines. Jei kopsite paprastomis, jos peršlaps dar nepasiekus viršūnės, todėl kad dalį kelio reikia įveikti laikantis už virvių. Šlapios pirštinės ir žvarbus vėjas tikrai nelepins jūsų rankų. 
  • Nėra būtina, bet buvo labai buvo gera turėti termosą ir gerti arbatą ant kalno viršūnės stebint saulėtekį.
  • 100 RM kupiūrą. Jei norite įsiamžinti su viršūne. 
  • Labai gerus žygio batus (arba atsparius vandeniui arba išsipurkti specialiais purškalais). Žinant, kad bus lietaus, galbūt  pasiimti net gumines apsaugas batams. Kodėl? Man labai pasisekė, kad pradėjo lyti tik atvykus į stovyklavietę, tad mano batai liko sausi. Leidžiantis atgal nuo stovyklavietės pradėjo pliaupti lietus. Pliaupti tai yra bėgti upėmis žemyn, kur mano kojos paskendo vandenyje iki kulniukų (liepos mėn.) Įsivaizduokite, kiek  žmonių sutikome lipančių tik į viršų ir praleidžiančių visą laiką tame šaltyje su visiskai permirkusiais batais!

Jei taip nutiktų, kad ne įvertinote savo jėgų užnešti kuprinę, jūsų gidas gali šiuo klausimu padėti, tačiau kaina už 1 kg yra 14 RM (apie 3 Eur).  Jei kopikas nebeįveikia atstumo, jį taip pat gali nešti nešikai. Kaina už 1 kg yra ta pati. 

Laukite tęsinio…

Jei neskaitėte I dalies, ją rasite čia. 

Pasitinkame saulę
100 RM kupiūra
Žibinto tikrai prireiks
2024-10-10 0 Komentaras
0 Facebook
Lankytinos vietos

Kinabalu kalnas – prieš kopimą (I dalis)

by Rita 2024-07-31
written by Rita

Kinabalu kalnas yra aukščiausias Malaizijos kalnas, kuris stūkso Borneo saloje bei ji supa į UNESCO įtrauktas parkas. Kalno aukštis 4095 m ir jo smailę galima atpažinti ant 100 ringitų kupiūros. 

Sabah parkas kasdieną išduodą iki 160 leidimų kopti į vieną populiariausių pasaulyje kalnų, tad savo kelionę reikia pradėti planuoti gerokai iš anksto. Tie, kurie sumąsto išbandyti savo jėgas tik atvykę į Borneo salą, gali “pakloti” arti tūkstančio eurų, tokios kainos, kažkur nuo 700 Eur vyrauja perkant paketus iš kelionių agentūrų. 

Kur įsigyti kopimo paketą?

Pigiausias būdas juos įsigyti tiesiogiai iš parko. Taip, bus dar papildomų išlaidų, tačiau tikrai ne tiek, kiek mokėsite agentūrai.  Perkant iš parko kainos varijuoja nuo 180 Eur akcijos metu iki 250 Eur įprastu metu.

Kokios yra papildomos išlaidos, jei perkate paketą (realiai nakvynę, maitinimą, draudimą) iš parko?

  • 350 RM gidas, kur kainą galima dalintis su 5 keliautojais, žinoma, jei tokių vienišių pasitaikys, tačiau bent vienas ar du tikrai bus.
  • 50 RM/asm. pasas leidžiantis būti Kinabalu  parko teritorijoje iki 3 dienų.
  • 10 RM/asm.  jei norėsite išsiimti sertifikatą su įrodymu, kad pasiekėte viršūnę.
  • apie 17 RM/asm. transporto iki vartų (kopimo pradžios) išlaidos.

Galimi skirtingi paketai, priklauso nuo nakvynės tipo, maršruto (via Ferrata yra  brangiau) bei  

dienų skaičiaus, tačiau minimumas yra 2D1N paketas.

Kiek dienų planuotis ir kaip nuvykti į Kibalu parką?

Jei kopimas 2D1N, tad minimaliai planuotis 3 dienas, o idealiausiai būtų 4 dienas, jei keliaujate iš Kvala Lumpūro ar kito miesto lėktuvu. 

Atvykus į Kota Kinabalu jums reikės pasiekti Kinabalu parką nutolusį maždaug apie 88 km nuo oro uosto bei kelionėje  užtruksite apie 2 val. Atvykti į parką turite bent dieną prieš kopimą į kalną. 

Mažiausiai streso kainuojantis variantas – išsinuomoti automobilį, užsukti Kota Kinabalu mieste į maisto parduotuvę, pasirūpinti valgiu ir gėrimais ir savo tempu pasiekti Kinabalu parką bei grįžti laiku iki skrydžio į miestą “X”.  Automobilio nuomos kainos prasideda nuo 100 RM už parą. 

Pigiausias variantas –  iš oro uosto važiuoti į miesto centrą (Jalan Padang) ir bandyti “pasigauti” mikroautobusą, kurie važiuoja į parką tuomet, kai susirenka keleiviai. Kaina apie 25 RM į vieną pusę. Berods, paskutinis išvyksta apie 14 val., tačiau tikslus laikas neskelbiamas. Grįžtant į miestą iš parko, tuos autobusiukus reikia “susigaudyti” tiesiog ant kelio. Grafiko nėra. 

Pusiau brangus variantas – iš anksto susirasti privatų pavežėją (tai galima padaryti Facebook grupėse), kadangi ne visi taksi vairuotojai sutiktų važiuoti tokį atstumą ir grįžti atgal. Kaina privataus pavežėjimo yra 250 RM už automobilį arba 2 asm. Kai kurie prašo už vieną asmenį, tad reikia detaliai išsiklausinėti. Tačiau grįžtant, reikės laukti mikroautobusiuko. Privatūs vairuotojai įprastai nelinkę pasiimti keleivių – per didelis atstumas. 

Niuansas: nulipti nuo kalno turite iki 16 val. ir ne tik dėl to, kad mokėsite baudą  (už gido užlaikymą), bet ir todėl, kad paskutinis autobusiukas pravažiuoja pro parką būtent panašiu laiku.  Tad tam, kad nestresuoti ir taip pavargusio kūno, tikrai patartina dar vieną naktį praleisti arba šalia parko arba parke, priklausomai nuo to, kaip pavyks gauti nakvynes. 

Nakvynės:  

  • Pats Kinabalu parkas gali pasiūlyti skirtingų tipų nakvynes, nuo kambario iki vilos, tačiau norint gauti nakvynę, reikia pradėti jų ieškoti mažiausiai prieš 6 mėnesius. 
  • Aplink parką yra nemažai hostelių, viešbučių ir “homestay” tipo nakvynių, jei atvykstate be automobilio, tai geriausios yra tos, kurios pasiekiamos iš parko pėstute. 

Maitinimas:

  • Parko teritorijoje yra keletas restoranų, net gi visai restoranų su šiam vardui prilygstančiomis kainomis.
  • Aplink yra keletas užeigėlių, tačiau esant be automobilio ar atvykstant vėlokai, geriau pasirūpinti vakariene bei pusryčiais iš anksto (užsukant į parduotuvę dar mieste ar pakeliui – berod vieną prekybos centriuką matėme).

Degalinės:

  • Kuru pasirūpinti dar mieste, kadangi kelyje iki pat parko (gan vingiuota ir pavojinga užėjus rūkui ar lietui) degalinių nėra. Norint prisipilti daugiau kuro, tekstų važiuoti nuo parko į kitą pusę dar apie gerą 30 min iki pirmo miestelio.

Laukite tęsinio….

Šalia Kinabalu parko

J Residence Nabalu (Hotel / Chalets) - tvarkinga vieta ir tikrai gera kaina
Kalną staiga gali aptraukti rūkas ar prasidėti lietūs, tad vairuoti reikia atsargiai
Automobilį galima priparkuoti aikštelėje parko teritorijoje arba šalia
Paskutinę naktį praleidome viloje, kuri priklauso parkui
Pakeliui į kalną, pravažiuosite nemažai užkandinių, kur galima paragauti laukinės kiaulės BBQ (na man pasirodė, kad tai eilinė kiauliena, bet pagaminta labai gardžiai)
2024-07-31 2 Komentarai
0 Facebook
Lankytinos vietosŠventės

Apie Malaiziją

by Rita 2024-05-21
written by Rita

Šį kartą  ne apie maistą ar šventes, o lietuvių gyvenimą Malaizijoje!

Įprastai tokių straipsnių iš asmeninės pusės šiame blog’e netalpinu. Mano tikslas su skaitytojais pasidalinti informacija, kuri galėtų padėti planuojant kelionę. Galbūt kažkas susigundys  paragauti vieną iš aprašytų patiekalų, aplankyti straipsniuose minimas vietas ar sudalyvauti šventėse. 

Tačiau per 9 gyvenimo metus šioje šalyje surinkau visai nemažą straipsnių ir net laidų bagažą, tačiau nesijaudinkite, visa medžiaga dalintis nėra mano šios dienos tikslas.  Tiesa, daugiausia žiniasklaidos dėmesio sulaukiame, kuomet 2020 m.  įkūrėme lietuvių bendruomenę. Buvome 50-oji tais metais įkurta Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB) ir papildėme Azijos bendruomenių gretas. Toks jau įvyko paradoksas, kad po mūsų įstojimo į PLB šeimą, pradėjo kurtis ir daugiau Pietryčių Azijoje esančių lietuvių bendruomenių, tad greičiausiai parodėme visai  gerą pavyzdį. 

Kadangi bendruomenės įkūrimo metu dar vis blaškėsi Covid-19 šmėkla, tad turint laisvo laiko taip ir gimė šis blog’as, kurio pirmieji straipsniai tiesiog pasirodė bendruomenės Facebook puslapyje.  Ir tik pernai, gimus naujai idėjai - Malaizija.info -  šie straipsniai atgulė į patogesnę skaitytojams platformą. 

Malaizijos.info komandos interviu apie atostogas (Ne)atrastoje Malaizijoje galite paskaityti West Express leidinyje (61 psl.). Kartu su Greta pasidalinome įvairiausiais patarimais, kurie tikrai Jums pravers planuojant kelionę.

Na, o paskutinis mano duotas interviu Mėnuo blog’ui, kur dalinuosi savo gyvenimo kelione į ir po Malaiziją. 

2024-05-21 0 Komentaras
0 Facebook
Šventės

Thaipusam šventė

by Rita 2024-01-25
written by Rita

Šiandien Pietų Indijoje, o taip pat ir Malaizijoje bei Singapūre yra švenčiama tamilų hinduistų šventė -  Thaipusam,  skirta paminėti Murugan (dievų Šivos ir Parvačio sūnaus) dievybei.  

Nors oficiali šventės diena šiemet išpuola sausio 25 -ąją, tačiau pasiruošimas ir procesijos prasideda kelias dienas prieš. Sausio 23 -sios vakarą šventės dalyviai rinkosi prie Sri Maha Mariamman šventyklos, esančios Kinų kvartale, ir aštuonias valandas 15 km ėjo link Batu urvų. 

Pirmąkart Batu urvuose  Thaipusam buvo švenčiama dar 1888 metais.  Šventės data kasmet priklauso nuo pirmos pilnaties dienos ir vyksta sausio/vasario mėnesį.

Kvala Lumpūre šventės dalyviai renkasi Batu urvuose esančioje šventykloje,  kur šventės metu tikintieji nusiskuta galvas, prasiduria liežuvius, skruostus ar kūno odą aštriais iešmais,  pasikabina ant kablių ir kybo ore arba paskui save tempia  įvairias didžiules konstrukcijas. Tikslas yra sukelti kaip įmanoma didesnį skausmą – kuo daugiau iškenčiama, tuo daugiau palaiminimo gaunama iš dievų. Svarbu paminėti, kad daugelis pamaldžių žmonių prieš Thaipusam ruošiasi -  tiek fiziškai, tiek pshicologiškai, neretai net sugeba patirti transo būseną, kuri apmažina skausmo jutimą.

Thaipusam paminėjimas vyksta ir kitose Malaizijos miestuose - Penang, Sungai Petani ir Ipoh, bet niekas neprilygsta Kvala Lumpūro šventės mastui bei žmonių kiekiui. Sakoma, šiemet joje turėtų dalyvauti panašiai kaip ir pernai - apie 1.6 milijono dalyvių. 

Pirmosios 3 nuotraukos skolintos iš interneto (REUTERS), paskutinė nuotrauka Gintarės Baltenės.

Teksto bendraautorė Greta Šiaučiūnaitė

2024-01-25 0 Komentaras
0 Facebook
Šventės

Žiemos šventės Kvala Lumpūre

by Rita 2023-12-31
written by Rita

Jau lapkričio viduryje įžengus į prekybos centrus nepastebimai suspausdavau lūpas išgirdusi “Last Christmas” dainos žodžius. Juk ir taip šiame klimate be galo sunku įsijausti į šventinę nuotaiką ir dar tik buvo lapkritis! Bet kasdien po truputėlį parduotuvės pradėjo puošti savo vitrinas, iškabinti žieminiai paltai ir šilti aksesuarai - taip taip, nors ir Malaizijoje nėra sezonų, tačiau prekės dar ir kaip gali būti sezoninės - pradedi laukti švenčių. Galiausiai gruodžio pradžioje aplanko azartas lankytis visuose didžiuosiuose prekybos centruose dėl šventinių dekoracijų. Kiekvienais metais jie puošiami skirtingomis tematikomis ir konkuruoja tarpusavyje, tačiau mano mėgstamiausia vieta, kur tikrai nepastebimai išsprūsta “wow” yra “Pavilion Kuala Lumpur” prekybos centras. 

Tad Malaizija dar kartą įrodo, kad ne tik skirtingos rasės, etninės grupės, bet ir religijos gali draugauti vienoje šalyje, net ir jei dominuojanti religija yra Islamas. Nedaugelis malajų yra patyrę žiemos speigą ar iš viso  matę sniegą,  tad šiuo metų laiku, net jo imitacija sukelia jiems tiek džiaugsmo. 

O kas mums, Malaizijoje gyvenantiems lietuviams, padeda  sukurti šventinę nuotaiką, kai išėjus į lauką užplūsta maloni +33C šiluma? 

Sunku būtų kalbėti už visus, bet manau, kad be prekybos centrų papuošimų, be šventinių vakarėlių ir dovanėlių dalinimosi darbe, žiemos jausmą sustiprina nuostabios pirmojo sniego nuotraukos iš Lietuvos, taip galimybė gauti gyvą eglutę ir pasipuošti savo namus. Net kiekviename gyvenamojo  namo fojė pamatysite papuoštą Kalėdų eglę ir visiškai nesvarbu ar namo valdytojai yra malajai, Malaizijos kinai ar indai.

Taip pat kiekvienais metais, galbūt ne visiems, bet daugeliui mūsų pavyksta susiburti Šv. Kalėdų dieną ir net apsilankyti bažnyčioje. O šiais metais susirinkome Kūčių vakarienei. Tradicinis Kūčių stalas pasipildė skirtingais patiekalais iš kiekvieno mūsų bendruomenės nario šeimos. Laužėme Kalėdaitį, mėgavomės silkės patiekalais (o buvo taip, kad silkė atkeliavo iš Lietuvos, kadangi čia jos nėra pirkti), vaišinomės namuose kepta duona ir net medaus tortu!  Esant taip toli nuo gimtųjų namų ir savo šeimų, be galo svarbu palaikyti tradicijas ir bendrystę.

Šiais metais Kvala Lumpūras Naujuosius 2024-metus sutiks be tradicinių fejerverkų prie Petronas bokštų. Tad belieka juos pasitikti galbūt ir su mažiau šviesų bei triukšmo, tačiau su džiaugsmu ir viltimi, kad ateinantys metai bus tokie pat aktyvūs, keltų daug iššūkių, skatintų mus tobulėti, keltų norą smalsauti r pažinti pasaulį. Su artėjančiais!

2020

2023-12-31 0 Komentaras
0 Facebook
Šventės

Deepavalis

by Rita 2023-11-20
written by Rita

Lapkričio 12-13 dienomis Malaizijoje buvo švenčiama indams viena iš didžiausių ir svarbiausių metų švenčių - Divalis arba Dipavalis. Festivalio pavadinimas indiškai reiškia molinių lempų (deepa) eilė (avali). Tokias molines lempas indai uždega šalia namų. Jos simbolizuoja vidinę šviesą, kuri apsaugo nuo dvasinio tamsumo. Indijoje ši šventė švenčiama 5 dienas, tačiau čia turime tik vieną laisvadienį. Tai yra šeimos šventė, kurios metu žmonės ne tik puošia namus molinėmis lempomis, bet ir leidžiami šventiniai fejerverkai, kuriami laužai, dalinami saldainiai ir tokiu būdu yra pagerbiama deivė Lakšmė. Anksčiau Divalis buvo švenčiamas nuėmus sėkmingą ir gausų derlių.
Kaip ir kiekvienos šventės metu, Malaizijoje šventinę nuotaiką kuria ir kiekvienas prekybos centras. Štai prieš kelias valandas daryta nuotrauka viename iš miesto centro prekybcentrio. Dipavalio metu dažnai kuriamos “rangoli”, tai yra geometrinis arba stilizuotas dizainas ant grindų (ar kito lygaus paviršiaus), pagamintas naudojant mažas spalvotas granules arba miltelius.

2023-11-20 0 Komentaras
0 Facebook
Kas skanesnio?Šventės

Mėnulio festivalis

by Rita 2023-09-27
written by Rita

Po greitai prabėgusio rugpjūčio, be rudeniškų natų, amžinos vasaros šalyje sugrįžta rubrika „Kas skanesnio?“ ir iškart su šventine nuotaika!

Ką šįkart švęs, o dar svarbiau, ką valgys šventės metu Malaizijos kinai? O gi rugsėjo 29 dieną Kinijoje, Taivane, Vietname ir kitose Pietryčių ir Rytų Azijos kraštuose vyks mėnulio festivalis arba rudens vidurio šventė. Šios šventės ištakos yra apipintos skirtingomis legendomis, tačiau siekia mėnulio garbinimo papročius prieš maždaug 3500 metų, kuomet valdė Zhou dinastija. Tradicinis šventės akcentas – mėnulio pyragėliai (moon cake), kuriuos pradėta kepti valdant jau kitai – Yuan dinastijai (1279-1368 m.).

Dabar mėnulio pyragėliai yra gaminami masiškai ir su įvairiausiais įdarais, o kaina gali siekti nuo 3 iki 15 eurų už vieną į delną telpantį kepinį. Tai yra šeimos susivienijimo, bendrumo, išbaigtumo, šeimos gerovės simbolis. Malaizijoje, kadangi vyrauja kantoniečių etninės subgrupė, mėnulio pyragėliai gaminami saldūs su tokiais įdarais, kaip lotuso sėklų pastos ir sūdyto kiaušinio trynio, raudonųjų pupelių, žalios arbatos, džiovintų vaisių ir riešutų ir įvairiausių kitų saldžių kombinacijų, o taip pat išpuošiami įvairiais įspaudais. Tačiau galima užsisakyti specialius rinkinius, kuriuose bus ir pyragėlių su mėsa, ir kitokių įmantrių įdarų, jei tik negaila už tai sumokėti 100 ir daugiau eurų, o su tokia dovana tikrai pamaloninsite namų šeimininką.

Kadangi neteko ragauti namuose gaminto mėnulio pyragėlio, parduotuviniai tikrai skonio atžvilgiu nėra kažkuo ypatingi nebent išsirinksite kokį be galo keistą įdarą, kuris būtent galėtų ir nustebinti. Na, o kadangi tai yra šeimos šventė, tad pyragėliu reikėtų dalintis su visais šeimos nariais!

2023-09-27 0 Komentaras
0 Facebook
Newer Posts
Older Posts

Kategorijos

  • Kas skanesnio? (10)
  • Lankytinos vietos (6)
  • Šventės (8)
  • Facebook
  • Instagram
  • Email

Visos teisės apsaugotos © 2025 „Malaizija.info". Kopijuoti, platinti svetainės turinį be autorių sutikimo draudžiama.

Pirkinių krepšelis

Close
No products in the cart.
Close